مجموعه لعل کیان شما را به خرید بهترین محصولات سنگ ساختمانی  دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

انواع سنگ که در ساختمان به کار می رود

آنچه در این مقاله می خوانید...

انواع سنگ ساختمانیسنگ تراورتنشکل ظاهری سنگ تراورتنمعایب و مزایای سنگ تراورتنسنگ مرمریتویژگی های سنگ مرمریتاز دیگر ویژگی های سنگ مرمریت میتوانمعایب و مزایای سنگ مرمریتانواع سنگ‌های مرمریتکاربرد سنگ مرمریت در ساختمانسنگ چینی یا کریستالموارد کاربرد سنگ چینیانواع سنگ چینیسنگ کریستال ازنا (مشهورترین سنگ چینی یا کریستال ایرانی است)سنگ چینی نی ریز سنگ چینی سیرجانسنگ چینی الیگودرز سنگ چینی قروهسنگ چینی در نمای خارجیسنگ چینی در نمای داخلیسنگ مرمرسنگ مرمر چیست؟مرمر پرتغالیسنگ تراونیکس

انواع سنگ که در ساختمان به کار می رود  در سایت تخصصی بازار خرید و فروش انواع سنگ مرمریت و تراورتن موجود می باشد. برای اطلاع بیشتر از انواع سنگ که در ساختمان به کار می رود مقاله زیر رابا دقت بخوانید.

انواع سنگ ساختمانی

انواع سنگ ساختمانی

سنگ ساختمانی تنوع بسیاری هم از لحاظ شکل و ظاهر هم از لحاظ جنس و کیفیت دارد از انواع سنگ ها می توان به تراورتن، مرمریت، مرمر، گرانیت، ترااونیکس و … اشاره کرد. که هر کدوم از این سنگ ها برحسب ویزگی هایی که دارند در قسمتی از ساختمان به کار می روند. در این نوشته می خواهیم شما را با جنس سنگ ها و موارد کاربردشان آشنا کنیم.

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن

نوعی سنگ آهک متخلخل است که از دسته سنگ‌های رسوبی و تزیینی به‌شمار می‌رود. این سنگ بجا مانده از رسوبات چشمه‌ های آب گرم هستند.حفره هایی که در این سنگ وجود دارد به دلیل فضای اشغال شده توسط گازهای موجود در آب های گرم منبع رسوب‌گذاری است. هرچه عناصر محلول در آب این منابع کمتر باشد، رنگ سنگ روشن‌تر خواهد بود و میزان گرما و ارتفاع منطقه نیز بر کیفیت تراورتن تأثیر می‌گذارد.

شکل ظاهری سنگ تراورتن

شکل ظاهری سنگ تراورتن

تراورتن دارای بافتی متخلخل و رنگ‌های متنوع و نواری شکل است و تنوع رنگی آن به علت اختلاف در ترکیباتی است که در زمان رسوب گذاری در عناصر سنگ وجود دارند و خود را به صورت رگه‌های مختلف نشان می‌دهند که هرچه سنگ دارای رگه ها و ناخالصی های کمتری باشد از مقاومت بیشتری برخوردار است.

سنگ تراورتن‌ به خاطر خاصیت تخلخل بسیار بالای آن مناسب برای نماهای داخلی و بیرونی ساختمان می‌باشد. سنگ تراورتن از مقاومت قابل قبولی برخوردار می‌باشد. این سنگ را می‌توان به دو شکل موج دار و بدون موج برش داد.

تراورتن رنگی موج دار

سنگ های تراورتن مقاومت فشاری بسیار بالایی دارند و همچنین اکثر سنگ‌های تراورتن مقاومت سایشی پایینی دارند.ولی استحکام و تخلخل پذیری زیاد آن شرایط کار در محیط ارتفاع و اشباع را فراهم می‌سازد.

معایب و مزایای سنگ تراورتن

معایب و مزایای سنگ تراورتن

از معایب این سنگ به جذب آب نسبتاً بالای آن می توان اشاره کرد.این نقیصه با پیشرفت تکنولوژی فرآوری تقریباً پوشش داده شد. مواد پوششی و به اصطلاح رزین در زمان فرآوری و پولیش سنگ، باعث کمتر شدن جذب آب آن شده و از تأثیرات آن این است که سنگ دیر تر کثیف می‌شود و کمتر در معرض هوازدگی قرار می‌گیرد؛ بنابراین کیفیت ساب و رزین در ماندگاری و زیبایی آن برای طولانی مدت قابل توجه است.

سنگ تراورتن به دلیل داشتن تخلخل، خاصیت عایق حرارتی و صوتی دارد و حفره‌هایی که در سنگ وجود دارد، باعث افزایش مقاومت آن در برابر آتش‌سوزی می‌شود.سنگ تراورتن خاصیت ساب پذیری بالایی دارد (به خصوص تراورتن عباس‌آباد و حاجی‌آباد) بنابراین بعد از صیقل دادن درخشندگی بالایی به وجود می‌آورد.

در زمان‌های قدیم به دلیل ظاهر متخلخل آن مصرف‌کنندگان تمایلی به استفاده از سنگ تراورتن نداشتند و سنگ تراورتن جزء ارزان ترین سنگ‌ها محسوب می‌شد تا اینکه با رشد تکنولوژی و به‌کارگیری مواد پرکننده مانند رزین باعث شد که سنگ سطحی یک دست و براق با ظاهری خاص و زیبا داشته باشد. اضافه شدن مرحله رزین کاری باعث ایجاد جهشی بزرگ در میزان حجم استخراج و فرآوری سنگ تراورتن شد.

همچنین سنگ تراورتن‌ را می‌توان حتی در مناطق بسیار سرد و با بارندگی زیاد نیز در نمای ساختمان کارکرد.

در نمای داخلی نیز می‌توان به عنوان:

 • قرنیز دیواری
 • سنگ بغل پله
 • سنگ پله 
 • دیوار لابی
 • دیوار پارکینگ
تراورتن حاجی آباد
تراورتن حاجی آباد

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت

مرمریت سنگی دگرگون شده است که با تبلور مجدد سنگ آهک به وجود می آید، بدین گونه که به مرور زمان و تحت فشار و حرارت، بافت و ساخت سنگ آهک دگرگون شده، مجددا تبلور یافته و یک کلسیت بزرگ، زبر و رگه دار را به وجود می آورد. کانی اصلی تشکیل دهنده اغلب مرمریت ها، کلسیت بوده و نیز دارای کانی های دیگری مانند کوارتز، گرافیت، هماتیت، لیمونیت، پریت و … است.

سنگ مرمریت به خاطر زیبایی، استحکام و مقاومت در برابر آتش و فرسایش، سنگی با ارزش به شمار می رود. در مقایسه با تراورتن، سنگ مرمریت به دلیل برخورداری از سختی بیشتر و تخلخل کمتر برای استفاده در کف و پله کاربرد بیشتری دارد.سنگ تراورتن نسبت به سنگ مرمریت ساختار آهکی تری داشته و از این رو استفاده از سنگ تراورتن در فضاهایی که در مجاورت رطوبت هستند مناسب نمی باشند. تشخیص سنگ مرمریت از سنگ تراورتن از دید کسانی که کارشناس نیستند از پشت سنگ قابل تشخیص است.

ویژگی های سنگ مرمریت

ویژگی های سنگ مرمریت

سنگ مرمريت  نوعی سنگ آهکی است که در ساختمان سازی کاربرد زیادی دارد. خلل و فرج‌های سنگ مرمريت نسبت به سنگ تراورتن کمتر است و طيف رنگي بسيار وسیعی دارد. به همین علت انواع سنگ پله مرمریت می‌تواند مورد پسند افراد مختلف با سليقه‌هاي گوناگون قرار گیرد.

مشخصه دیگر سنگ مرمریت که آن را در میان انواع سنگ پله جای داده است، وجود خطوط آهکی روی سطح سنگ مرمريت است؛ این خطوط آهکی که به شکل ترك هستند، پس از برش و فرآوري استاندارد دیگر قابل لمس نیستند.هر چقدر ظاهر سنگ مرمریت كم‌رگه‌تر باشد، استحكام آن سنگ بیشتر خواهد بود.مقاومت و پايداری سنگ مرمریت از سنگ گرانيت كمتر و از سنگ تراورتن بيشتر است.

از سنگ مرمريت بيشتر در فضاهاي محافظت شده و سرپوشيده، دور از عوامل طبیعی محیطی مثل باران، نور خورشيد و تغيرات آب و هوايي طبيعي استفاده مي‌شود،به دلیل اینکه امکان دارد سنگ مرمريت تحت تاثیر تغیيرات آب و هوايي مقاومت و ظاهر خود را از دست بدهد و دچار شكستگي، ترك، تغير رنگ، رنگ پريدگي و یا خالی شدن خطوط آهکی شود.

مرمریت بيشتر در فضاهای داخلی مانند کف واحدها، دیوارهای داخلی و پله‌هاي داخلي ساختمان‌ها استفاده می‌شود. برای پله‌ها سنگ مرمريت با ضخامت‌هاي ٣ و ٤ سانتيمتری گزینه‌ی مناسبی به حساب می‌آید.

از دیگر ویژگی های سنگ مرمریت میتوان

 1. وزن مخصوص (چگالی ) معادل ۲۵۶۰ کیلوگرم بر متر مکعب است
 2. دارای تنوع رنگی بالا و قابل توجه (به طوری که می‌توان آن‌ها در رنگ‌های کرم، قرمز، قهوه‌ای، صورتی، سیاه، خردلی، سبز و… مشاهده کرد)
 3. نام تجاری سنگ‌های مرمریت در بازارهای جهانی ماربل (Marble) است

معایب و مزایای سنگ مرمریت

مزایای سنگ‌های مرمریت:

 1. مقاومت فشاری و پایایی بالاتر نسبت به سنگ‌های تراورتن
 2. قابلیت حکاکی، صیقل‌ دادن  (که آن را برای مجسمه‌سازی یا نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی مناسب می‌کند)
 3. دارای سطحی صاف و براق و آینه‌ای
 4. دارای جذب آب پایین

معایب سنگ‌های مرمریت:

 1. عدم مقاومت در برابر مواد اسیدی و فرسایش (که باعث می‌شود نتوانیم از این سنگ‌ها در نمای ساختمان‌های مناطقی با باران‌های اسیدی فراوان استفاده کنیم)
 2. مقاومت فشاری و پایایی پایین‌تر نسبت به سنگ‌های گرانیتی
 3. عدم مقاومت بالا در قبال شرایط و ناپایداری‌های جوی
مرمریت لئوپارت

انواع سنگ‌های مرمریت

انواع سنگ‌های مرمریت

سنگ‌های مرمریت به شدت دگرگونی سنگ مادر به سه نوع زیر تقسیم می‌شوند:

 1. سنگ‌های مرمریت چینی
 2. سنگ‌های مرمریت کریستالی
 3. و سنگ‌های مرمریت ابری

با این حال، دسته‌بندی دیگری نیز برای این سنگ‌ها وجود دارد که به منشا آن‌ها اشاره دارد. همان چیزی که هنگام خریداری این سنگ‌ها به وفور شنیده‌اید:

 1. مرمریت خوی
 2. مرمریت کاشمر
 3. مرمریت هرسین
 4. مرمریت آباده
 5. مرمریت سمیرم
 6. مرمریت بسطام
 7. و امثال آن‌ها …

کاربرد سنگ مرمریت در ساختمان

کاربرد سنگ مرمریت در ساختمان

سنگ مرمریت در مکان های محتلفی از جمله :

 • سنگ کف
 • سنگ کف پارکینگ
 • سنگ کف آسانسور
 • سنگ قرنیز
 • سنگ پله و راه پله
 • دیوار های داخلی
 • سنگ کابینت آشپزخانه
 • نمای داخلی پاساژ ها
 • و…

در ساختمان به کار می رود.

سنگ چینی یا کریستال

کریستال یا همان سنگ چینی (البته در ایران)، توده سنگ هایی آهکی یا دولومیتی هستند که در اثر عوامل درونی، مثل درجه حرارت و فشار، دوباره متبلور شده اند و از این رو جزء سنگ های دگرگون به شمار می روند. سنگ چینی در نقاط مختلف از نظر میزان دگرگونی و بعضی ترکیبات شیمیایی متفاوت هستند.سنگ چینی اغلب دارای بلورهایی درشت است. این بلورهای درشت وجه تمایز سنگ چینی با سنگهای کربناتی رسوبی است.از نظر ساختمان درونی سنگ و دانه بندی کریستال های سنگ، یک معدن با معدن دیگر تفاوت دارد> کانی اصلی تشکیل دهنده اغلب چینی ها کلسیت است.

همچنین سنگ های چینی دارای کانی هایی مانند کوارتز، گرافیت، هماتیت، سیمونیت، پریت و… نیز هستند.

جالب است بدانید که سنگ چینی نوعی سنگ مرمریت است که بافت آن به صورت بلورین است. این سنگ با ضخامتی کم برای مصارف گوناگون تولید می شود. مقاومت این سنگ بسیار بالا است و حتی اگر ضخامت آن کم باشد از مقاومت فشاری بالایی برخوردار خواهد بود. سنگ های چینی که به بازار عرضه می شوند اغلب سفید رنگ و بدون رگه هستند و نوع کریستالی آنها دارای بلورهای ریز می باشد،اگر سنگ چینی کاملا ً خالص باشد دارای رنگ سفید و درخشندگی است. رنگ خاکستری روشن تا سیاه در این سنگها نشان دهنده وجود مواد کربن دار در آنها است.

موارد کاربرد سنگ چینی

در ایران استفاده از این سنگ از قدیم رایج بوده مخصوصا در مناطق گرمسیر به دلیل رنگ روشن آن که نما را از گرما در امان نگه می دارد و به دلیل درخواست کمتر بازار از این سنگ نسبت به  سال‌های گذشته میزان استفاده و در نتیجه استخراج معادن این سنگ کمتر شده است.در سالهای دور میزان استفاده از سنگ چینی در ساختمان سازی مخصوصاً در نما بسیار گسترده بود ولیکن به دلیل ناکارآمدی این سنگ در نما و نداشتن تنوع رنگ مناسب، توسط  تراورتن و سایر کالاهای مشابه جایگزین شد و به همین دلیل تولید آن طی سال‌های گذشته به شدت دچار افت شده است.

انواع سنگ چینی

 • سنگ کریستال ازنا (مشهورترین سنگ چینی یا کریستال ایرانی است)

 • سنگ چینی نی ریز

 •  سنگ چینی سیرجان

 • سنگ چینی الیگودرز

 •  سنگ چینی قروه

سنگ چینی در نمای خارجی

اگر دقت کرده باشید سنگ چینی در نمای اصلی بسیاری از ساختمان های قدیمی به خصوص در مناطق گرمسیر به کار رفته است چرا که رنگ روشن آن باعث می شود تا گرمای زیادی جذب نما نشود و ساختمان از گرمای زیاد در امان باشد.مقاومت این سنگ در مقابل هوازدگی سطحی و عمقی به طور متوسط خوب و قابل اعتناست.

انتخاب این سنگ از یک طرف کمک کرده تا تداعی کننده رنگ سفید یخ باشد .از طرف دیگر مقاومت خوب سنگ امکان داده که از آن در چنین فضایی استفاده شود.البته برای جلوگیری از  لیزخوردگی ،روی سنگ را کاملاً تیشه ای کرده اند.

سنگ چینی در نمای داخلی

استفاده از سنگ  فاکتورهای مختلفی دارد که یکی از آیتم های اصلی آن مُد است.  در حال حاضر سنگ چینی برای فضای داخلی مُد نیست. یکی از دلایل آن این است که چون سنگ چینی دارای رنگ های سفید و خنثی و سرد است کاربرد چندانی ندارد، و فضای داخلی را به آن گرما و جذابیتی که مورد نظر طراح است نمی رساند. دلیل دیگر اینکه این سنگ را کارخانه هایی با کیفیت ساب و برش پایین فرآوری کرده اند و ما عادت کرده ایم سنگ چینی را با کیفیت پایین و ضعیف استفاده کنیم.

سنگ مرمر

سنگ مرمر چیست؟

سنگ مرمر نوعی سنگ آهک است که به رنگ ‏های گوناگون یافت می‏شود. مرمر سفید از زمان‏های گذشته در ساختمان سازی کاربرد داشته است. مصری‏ ها و یونانی‏ ها از این سنگ برای ساختن معابد خود استفاده می‏کردند. این سنگ در برابر گرما، سرما و باران مقاوم است.

سنگ مرمر برای مصارف گوناگونی کاربرد دارد،

 • آشپزخانه
 • حمام
 • بخش‌هایی از دکوراسیون اتاق نشیمن
 • پله‌ها
 • کف برخی از اتاق‌ها
 • نمای خارجی ساختمان
 •  ساخت مجسمه

از کاربردهای معمول سنگ مرمر هستند.

مرمر پرتغالی

سنگ تراونیکس

سنگ تراونیکس (Traonyx) ترکیب دو سنگ تراورتن (Travertin) و سنگ انیکس یا مرمر (Onyx) است و متشکل از کانی هایی همانند آراگونیت، کلسیت و کربنات آهن است.

سنگ تراونیکس یک سنگ رسوبی نیمه دگرگون شده است در رنگ هایی ماند قرمز، شکلاتی، زرد و سفید یافت می شود. این سنگ یک سنگ متخلخل و دارای نقش ها و رگه های پر رنگ و واضح می باشد که با زیبایی منحصر به فرد خود در نمای داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

از سنگ تراونیکس در طراحی داخلی ساختمان ها میتوان استفاده کرد به این صورت که پشت آن نورپردازی انجام میشود تا با عبور از سنگ جلوه ای متفاوت به فضا ببخشد. سنگ تراونیکس بعد از استخراج از معادن در انواع چرمی، صیقل داده شده و آنتیک فرآوری و مورد استفاده قرار می گیرد.

این سنگ در مواردی نظیر

 • کفپوش
 • دیوارپوش
 • پله ها
 • ستون ها
 • نمای خارجی ساختمان

کاربرد دارد.

انواع سنگ چینی

شما میتوانید برای در خواست هر نوع  سنگ ساختمانی و یا مشاوره و راهنمایی جهت خرید سنگ های ساختمانی خود با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید.

کتایون احمدی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره روی دکمه زیر کلیک کنید.

مشاوره و فروش

مجموعه لعل کیان شما را به خرید بهترین محصولات سنگ ساختمانی  دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

0 پاسخ به “انواع سنگ که در ساختمان به کار می رود”

Call Now Buttonتماس بگیرید